Golden Globe 2021: award winners (live)

The Foreign Press Association in Hollywood holds, this Sunday night (28th), the 2021 edition of the Golden Globe, with the award of the best productions in films and series of the last year.

Broadcasting in Brazil via TNT, the ceremony again features the duo Tina Fey and Amy Poehler at the helm. However, due to the pandemic situation, the event is being held with the artists at home, while Tina Fey presents the Rockefeller Center in New York, and Amy Poehler of the Shrine Auditorium in Los Angeles.

Check out the full list of Golden Globe nominees 2021 (with live update):

Movie theater

Best Drama Film

  • My father
  • Mank
  • Nomadland
  • Beautiful Vengeance
  • The Chicago 7

Best Director

  • Emerald Fennell – Beautiful Revenge
  • David Fincher – Mank
  • Regina King – One Night in Miami …
  • Aaron Sorkin – The Chicago 7
  • Chloe Zhao – Nomadland

Best Actor in a Drama Film

  • Riz Ahmed – The Sound of Silence
  • Chadwick Boseman – The Supreme Voice of the Blues
  • Anthony Hopkins – My Father
  • Gary Oldman – Mank
  • Tahar Rahim – The Mauritanian

Best Actress in a Drama Film

  • Viola Davis – The Supreme Voice of the Blues
  • Andra Day – The United States vs Billie Holiday
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
  • Frances McDormand – Nomadland
  • Carrie Mulligan – Beautiful Revenge

Best Actor in a Film, Musical or Comedy

  • Sacha Baron Cohen – Borat: Next Film Tape
  • James Corden – The Graduation Party
  • Lin-Manuel Miranda – Hamilton
  • Dev Patel – David Copperfield’s Personal Story
  • Andy Samberg – Palm Springs

Best Actress in a Film, Musical or Comedy

  • Maria Bakalova – Borat: Next Film Tape
  • Kate Hudson – Music
  • Michelle Pfeiffer – French Exit
  • Rosamund Pike – I Care (winner)
  • Anya Taylor-Joy – Emma

Best Foreign Language Film

  • Another Round
  • La Llorona
  • Rosa and Momo
  • Minari (winner)
  • We two

Best Screenplay in a Film

  • Emerald Fennell – Beautiful Revenge
  • Jack Fincher – Mank
  • Aaron Sorkin – The Chicago 7 (winner)
  • Florian Zeller and Christopher Hampton – My Father
  • Chloe Zhao – Nomadland

Best Animated Film

  • The Croods 2: A New Age
  • Two Brothers: A Fantastic Journey
  • On the Way to the Moon
  • Soul (winner)
  • Wolfwalkers

Best Supporting Actor in a Film

  • Sacha Baron Cohen – The 7 of Chicago
  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (winner)
  • Jared Leto – Small Traces
  • Bill Murray – On The Rock
  • Leslie Odom Jr. – One Night in Miami …

Best Supporting Actress in a Film

  • Glen Close – Once Upon a Dream
  • Olivia Colman – My Father
  • Jodie Foster – The Mauritanian
  • Amanda Seyfried – Mank
  • Helena Zengel – World Reports

Best Film Soundtrack

  • Alexandre Desplat – Midnight Sky
  • Ludwig Göransson -Tenet
  • James Newton Howard – World Reports
  • Trent Reznor and Atticus Ross – Mank
  • Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste – Soul (winner)

Best Original Song on Film

  • “Fight For You” – Judas and the Black Messiah
  • “Hear My Voice” – The Chicago 7
  • “Seen” – Rosa and Momo (winner)
  • “Speak Now” – A Night in Miami …
  • “Tigress and Tweed” – The United States vs Billie Holiday

TV

Best Drama Television Series

  • The Crown (winner)
  • Lovecraft Country
  • The Mandalorian
  • Ozark
  • Ratched

Best Actor in a Drama Series

  • Jason Bateman – Ozark
  • Josh O’Connor – The Crown (winner)
  • Bob Odenkirk – Better Call Saul
  • Al Pacino – Hunters
  • Matthew Rhys – Perry Mason

Best Actress in a Drama Series

  • Olivia Colman – The Crown
  • Jodie Comer – Killing Eve
  • Emma Corrin – The Crown (winner)
  • Laura Linney – Ozark
  • Sarah Paulson – Ratched

Best Television, Musical or Comedy Series

  • Emily in Paris
  • The Flight Attendant
  • The Great
  • Schitt’s Creek (winner)
  • Ted Lasso

Best Actor in a Television, Musical or Comedy Series

  • Don Cheadle – Black Monday
  • Nicholas Hoult – The Great
  • Eugene Levy – Schitt’s Creek
  • Jason Sudeikis – Ted Lasso (winner)
  • Ramy Youssef – Ramy

Best Actress in a Television, Musical or Comedy Series

  • Lily Collins – Emily in Paris
  • Kaley Cuoco – The Flight Attendant
  • Elle Fanning – The Great
  • Jane Levy – Zoey’s Extraordinary Playlist
  • Catherina O’Hara – Schitt’s Creek (winner)

Best Limited Television Series, Anthology or Television Film

  • Normal People
  • The Queen’s Gambit
  • Small Acts
  • The Undoing
  • Unorthodox

Best Actor in a Limited Series, Anthology or Television Film

  • Bryan Cranston – Your Honor
  • Jeff Daniels – The Comey Rule
  • Hugh Grant – The Undoing
  • Ethan Hawke – The Good Lord Bird
  • Mark Ruffalo – I Know This Much Is True (winner)

Best Actress in a Limited Series, Anthology or Television Film

  • Cate Blanchett – Mrs. America
  • Daisy Edgar Jones – Normal People
  • Shira Haas – Unorthodox
  • Nicole Kidman – The Undoing
  • Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Best Supporting Actor in Television

  • Jon Boyega – Small Acts (winner)
  • Brendan Gleeson – The Comey Rule
  • Daniel Levy – Schitt’s Creek
  • Jim Parsons – Hollywood
  • Donald Sutherland – The Undoing

Best Supporting Actress on Television

  • Gillian Anderson – The Crown
  • Helena Bonham Carter – The Crown
  • Julia Garner – Ozark
  • Annie Murphy – Schitt’s Creek
  • Cynthia Nixon – Ratched

Leave a Comment